Ahmet Katar: “Üst akıl olmalı“

Katar Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Katar Kastamonu’da sanayinin gelişmesi için yapılabilecekler hakkında İstamonu'ya değerlendirmelerde bulundu.

Eklenme: 11 05 2017 Saat: 18:00

Kastamonu’nun koordineli şekilde kalkınma planının yapılması gerektiğine işaret eden Katar Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Katar, sanayinin gelişmesi için yapılabilecekler hakkında şunları söyledi:
“ Şehirlerin üst aklı olmalı. Bu üst aklın kimlerden oluşacağı önceden belirlenmeli. Misal; kent konseyi bu memlekette sermayesini koyup kendisini taşın altına sokan insanlardan oluşmalı. Ancak bizdeki mevcut konseyi öğrenci başkanı, sendikacı, sivil toplum örgütü, kurum müdürü oluşturuyor. Her valimizle birlikte projeler değişiyor. Oysa şehrin projesi üst akıl tarafından baştan hazırlanmalı gelen idareciler bir öncekinin kaldığı yerden devam etmeli.” 

Kastamonu özüne dönmek zorunda

“Sanayi yatırımlarının artması için Kastamonu özüne dönmek zorunda. Öz evladını sahiplenmeli ve benimsemeli.  Bizim en büyük sorunumuz birbirimizin geçmişini iyi bilmemiz ve bu sebeple beğenmememiz. Bu düşünceden uzaklaşmamalıyız.”

Sanayi ve Ticaret Odası ayrılmalı

“Sanayi ayrı, ticaret ayrıdır. Alıp satan ile üreten aynı fikirde değildir. Bu sebeple sanayi ve ticaret odası iki bağımsız kurum olmalı. Vali,  belediye başkanı, sanayi ve ticaret odası başkanı ile firmaların her ay bir araya gelmesiyle inanıyorum ki müthiş bir birlik oluşturulur. İnsanları yan yana getirip fikir vermek, önlerini açmak önemli bir girişim.”

Teşvik artırılmalı

“Yıllardır 4. teşvik bölgesinde yer alıyoruz ve buna seviniyoruz. Sinop ve Çankırı 5. bölge teşvik kapsamından faydalanırken bizim durumumuz yeterince gündeme gelmiyor. Hibe alırsak KDV ve gümrükten muaf değiliz, teşvik alırsak da hibe alamıyoruz. Sistemin ve teşviklerin düzeltilmesi gerekiyor.”

Bölgeye hakim olmak istiyor

Alüminyum profil üretimini1 yıl önce Kastamonu Organize Sanayi Bölgesine taşıyan Katar Alüminyum, Karadeniz Bölgesinin hakimi olmayı hedefliyor. Katar’ı yurt dışında ve iç piyasada Kastamonu markası olarak bilinir hale getirmeyi planladıklarını belirten firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Katar, “ Şuan 10 bin metrekare alanda kurulu fabrikamızda 18 kişiyi istihdam ediyoruz. Yeni organize sanayi bölgesinden 100 bin metrekare yer alarak istihdam sayımızı 70’e çıkarmak, üretimimizi 600 tonun üzerinde tutmayı, ürünlerimizi Türkiye ve dünya pazarına sunmayı istiyoruz.” dedi.

Türkiye’de kullanılan tüm alüminyum profillerini tesislerinde ürettiklerini bildiren Ahmet Katar,   var olan bölge bayiliklerini artıracaklarını kısa vade de İstanbul piyasasına gireceklerini kaydetti.

 


Yorumlar

MUHAMMED YAĞIZ KUŞOĞLU
Başarılarınızın Devamını Dilerim İşini en iyi Şekilde yapan bir Firma Allah yolunuzu Açık etsin

İLGİLİ

1 2 3