Yeni darülacezenin mimarı Erkurtoğlu

Yeni yapıalcak olan darülacezekompleksinin mimarlık yarışmasınıİnebolulu hemşerimiz Ahmet Erkurtoğlunun sahibi olduğuAE Mimarlık firması kazandı.

Eklenme: 20 06 2018 Saat: 11:46

Arnavutköy'e bağlı Yassıören Köyü'nde 160 bin metrekare alana yapılması planlanan yeni kompleks için açılan mimarlık yarışmasını kazanan İnebolulu hemşerimiz AE Mimarlık'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu, projeye yaz sonu start verileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 yıl önce talimatını verdiği yeni Darülaceze için ilk kazma bu yaz sonu vurulacak. Yeni Darülaceze için düzenlenen yarışmayı kazanan ve projeyi bilabedel hayata geçireceklerini ifade eden AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, İstanbul'un Arnavutköy ilçesindeki dev kompleksin dünyada bir benzerinin olmadığını söyledi.

123 yıldır, 30 bini çocuk, 100 bin kimsesizi ağırlayan 550 kişi kapasiteli Darülaceze'nin, Arnavutköy'e bağlı Yassıören Köyü'nde 160 bin metrekare alana yapılması planlanan yeni kampüsünün konseptini ve projeyi hediye ederek, mimari açıdan ödeme talep etmediklerini söyleyen Erkurtoğlu, “Darülaceze, bizi heyecanlandıran bir proje oldu. 160 bin metrekarelik bir alan üzerine cumhurbaşkanımızın da sürekli belirttiği yatay mimariyi hayata geçirmemiz için önemli bir fırsattı bu. Projemizde, akıllı şehir konseptini uygulayacağız. Yani sıfır karbon salınımını sağlayacağız ve yağmur sularını arıtarak avlu içindeki kanallara aktaracağız. Projemizde, yatağından kalkamayan yaşlıların yeşili görmeleri ve hayata bağlı kalmaları için camları yerden tavana kadar uzattık. Yeşil alanların ağırlık kazandığı, bütün birimlerin birbiriyle koordinasyonunun kolayca sağladığımız projemizde ‘3Y' diye tanımlanan, ‘yavaş, yatay, yaşanabilir' şehir konseptini hayata geçireceğiz" dedi.

Dünyada örneği yok

250 milyon TL maliyetle hayata geçecek ve bin 500 kişinin ağırlanacağı yeni Darülaceze'de; rehabilitasyon merkezi, zihinsel engelli, psikiyatrik tanılı, yoğun bakım- ile yatağa yağlı hastalar için birimler, amfi tiyatro, 1000 kişilik konferans salonu ve konaklama tesisleri, sosyal hizmet şehri bulunacak. Planlama alanında, bakıma muhtaç çocuklara yatılı olarak hizmet verecek “Çocuk Sevgi Evi”, “Çocuk Destek Merkezi”, “Yetiştirme Yurdu”, ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan yaşlılara huzurevi, engelli bireylere yönelik “Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri”, gündüzlü olarak hizmet veren "Sosyal Hizmet Merkezleri" için alanlar ayrılması planlanıyor. Darülaceze projesinde çalışanlar için de 1+1 ve 2+1 konutlar yer alacak. Proje bir gönüllünün bağışladığı arsa üzerine inşa edilecek. Projenin teslim tarihi ise 2020 yılı olacak.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3