Dünyaya yeni bir sayfa açıyoruz

İstamonu, İstamonu World ile haber diline İngilizceyi ekledi.

Eklenme: 23 04 2020 Saat: 00:00

23 Nisan 2012 yılından itibaren özel içerikleriyle yayın kalitesini sürdüren İstamonu Gazetesi, globalleşme yolunda ilk adımı atıyor.

23 Nisan 2020 tarihinde yayın hayatında 9. yılına giren İstamonu, İstamonu World ile haber diline İngilizceyi ekledi.

Kastamonu’yla ve Kastamonulularla ilgili çeşitli kategorilerdeki İngilizce haberler profesyonel çevirmen ekip tarafından hazırlanmaya başlandı.

İlk etapta istamonuworld sosyal medya hesaplarından aktarılan haberlerin daha sonra ise web sitesi üzerinden düzenli yayın akışı sağlanacak.

Yerel basında örneği yok

İstamonu Yayıncılık Genel Koordinatörü Gözde Yüksel, çalışmanın yerel basında örneği olmadığına dikkat çekerek “Türk ulusal basınında nadir örneklerin yer aldığı çalışmada yerel basının hem öncüsü hem de yönlendiricisi olmayı istiyoruz.”  dedi.

Profesyonel tercüman ekip

Haberlerin İngilizce’ye profesyonel çevirmen ekip tarafından hazırlandığını bildiren Yüksel, “İstamonu World üzerinden yapacağımız çalışmaların yurt dışında kısa vadede etkisini göstereceğine inanıyoruz. Bu kapsamda haberler otomatik çeviri programlarında değil profesyonel tercüman ekip tarafından hazırlanmaya başlandı.” diye konuştu.

Platformun 23 Nisan 2020’de faaliyetlerine başladığını duyuran Yüksel şunları söyledi:  “İstamonu World büyük oranda kendi özel içeriği ile okuruna ulaşacak. Kastamonu ve Kastamonularla ilgili detay haberleri dünyanın güncel listesine eklemek için çaba göstereceğiz.  Aynı zamanda Türkiye dışında yaşayan Kastamonuluların da bulundukları ülkelerden bilgi aktarmasını sağlayacağı bir platform oluşturacağız. Medyanın güçlü olması demek ülkenin güçlü olması demektir. Bu kapsamda Kastamonu’nun uluslararası arenada tanıtımı ve güçlü olması için çabalayacağız. Yerel idare ve hemşerilerimizin gücünü hissedeceğimiz çalışmamız 23 Nisan 2020’de İstamonu Yayıncılığın 9. kuruluş yıl dönümünde başladı.”

Kaynak: İSTAMONU


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3