Meclisten Geçti

Bolu Belediyesi2022 yılı Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, yabancılardan su ücretlerinin dolar kuru üzerinden alınması ve yabancı uyrukluların nikah ücretlerinin 100 bin lira olmasıyla ilgili karar, meclis tarafından oy çokluğu ile kabul edildi.

Eklenme: 23 11 2021 Saat: 12:27

Bolu Belediye Meclisi Kasım ayı ikinci oturumu Bolu Belediye Meclisi salonunda gerçekleştirildi. 2022 yılı Plan ve Bütçe Komisyonu kararlarının oylandığı toplantıda, yabancı uyruklulara yönelik su fiyatlarının dolar kuru üzerinden tahsil edilmesi ve yabancıların nikah ücretlerinin ise 100 bin lira olmasını içeren maddelerin de bulunduğu teklif, oy çokluğu ile kabul edildi.

Kabul edilen karara göre kentte yaşayan ve mekanik sayaç kullanan Türk vatandaşlarından su ücretinin metreküpüne 2,5 lira tahsil edilecekken, yabancılardan ise tahsilat 2,5 dolar olarak yapılacak. Dijital sayaç kullanan Türk vatandaşı suyun metreküpü için 4,5 lira ödeyecekken, yabancılar ise 4,5 dolarlık ücret ödeyecek. Bunun yanı sıra yabancıların, Bolu Belediyesi’ne nikah için başvurması halinde ise nikah ücreti olarak 100 bin lira istenecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, "İki yabancının Bolu'da, belediyemize başvurarak evlenmesi halinde nikah ücretini 100 bin lira olarak belirledik. İkinci konu da Türkiye'de oturma izni almış olan yabancıların su ücretlerinin 2,5 dolar üzerinden hesaplanarak tahsil edilmesi ile ilgili bir konu. Bu, tüm yabancıları içermiyor. Mülteci veya göçmen statüsünde olanları ve Birleşmiş Milletlerin geçici koruma altındaki sığınmacı sınıfını kapsamıyor” dedi. Özcan, yabancı uyruklu kişilerden suyu dolar olarak değil ödeme yapılacağı günün dolar kuru üzerinden Türk lirası olarak tahsil edeceklerini ifade etti.

Haber:İSTAMONU


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3