Karantina Süresi Değişti

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sonucunda Covid-19 karantina süreçlerinde değişikliğe gidildi.

Eklenme: 07 01 2022 Saat: 15:04

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Bilim Kurulu toplantısı düzenlendi. Salgın seyri, karantina kuralları, tedbirler ve aşı programlarının gündeme getirildiği toplantıda pozitif vakaların karantina süresi 7 güne düşürüldü.

Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlendiğini anımsatan Fahrettin Koca, “7 günün sonunda hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erecek. Pozitif vakalar 5.gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönüşmüş ise karantinalarını bitirecek. Temaslı kişiler son 3 ay içerisinde hatırlatma dozu aşını olmuş ya da hastalığı geçirmişse karantinaya alınmayacak. Diğer temaslı kişiler için de işleyiş aynı. Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır” dedi.

Omicron varyantında önemli bir vaka artışı olduğunu belirten Koca, Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söylemek için yeterli veri olmadığını söyledi.

Vakaların olay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemesi gerekildiğini hatırlatan Bakan, “Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyularak eğitime devam edilecektir” diye konuştu.

Haber: İSTAMONU

 


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3