Salgınla Mücadelede Değişim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla toplum olarak kısıtlamalar aracılığıyla mücadele etme döneminden, bireysel olarak korunma aşamasına geçildiğini bildirdi.

Eklenme: 03 03 2022 Saat: 11:34

Koronavirüs Bilim Kurulu, salgınla mücadelede gelinen nokta ve kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi gündemiyle toplandı. Toplantının ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ülkeler kısıtlamadan büyük oranda vazgeçmiş durumda. Ülkemizde de bazı kısıtlamalar kalkmıştı. Karantina, izolasyon gibi birçok uygulamada değişikliğe gittik. Gelinen noktada hepimizin bilmesi gereken korona ile mücadelenin bundan sonra aşı ile verileceğidir” dedi.

Birçok bilim insanının alınan inisiyatifi desteklediğini belirten Koca, “Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse, maske takmak artık şart değil. Yeni dönemde HES uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak. Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek. Okullarda 2 vaka çıkması halinde sınıfın kapatılması şeklinde uygulamaya artık gerek duyulmamaktadır. Pozitif çıkan öğrencinin izole edilmesi yeterli bulunacak ve eğitim devam edecek” diye konuştu.

Salgınla toplum olarak kısıtlamalar aracılığıyla mücadele etme döneminden, bireysel olarak korunma aşamasına geçilmesi gerektiğini vurgulayan Sağlık Bakanı,Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, maskeyi gerektiğinde hemen takmak suretiyle yanımızda taşıyoruz” dedi.

Habeer: İSTAMONU

 


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3