Halk Sağlığı Sokağı

Kastamonuda, Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla Nasrullah Meydanında kurulan Halk Sağlığı Sokağı’nda vatandaşlara pek çok hizmet sunuluyor.

Eklenme: 09 09 2022 Saat: 11:20

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla Nasrullah Meydanı'nda oluşturulan stantlarda tansiyon, kan şekeri, nefes ve vücut kitle indeksi ölçümünün yanı sıra obezite, fiziksel aktivite, hastalıklarda beslenme, diyabet, hipertansiyon, kalp sağlığı, aile hekimliği sistemi, bağımlılıkla mücadele, bulaşıcı hastalıklar, sigarayı bırakma, kanser taramaları ve organ bağışı konularında da vatandaşlara bilgi veriliyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, yıl boyunca yapılan çalışmaları Halk Sağlığı Sokağı'nda 5 stantta tanıttıklarını söyledi.Vatandaşlar için yapılan çalışmalardan bahseden İl Sağlık Müdürü Dr. Kutlu: "Kanser taraması bakımından testler yapıyoruz. Kadınlara yönelik kanser taramalarını, erkeklere ve kadınlara yönelik bağırsak kanseri taramalarını konusunda bilgilendiriyoruz” dedi. 

Halk Sağlığı Sokağı'nda bulunana mobil KETEM araçlarıyla ilgili bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr.  Kutlu: “Burada bir KETEM aracımız da var. Mobil KETEM aracımızla rahim ağzı kanser taramalarını ve kendi kendine meme muayenesi ile meme kanserine yönelik taramalar konusunda vatandaşlarımızı hem bilgilendiriyoruz hem de taramalarını yapıyoruz. Hepsine halkımızın ilgisi gayet iyi. Halkımızı uygun yaş aralığında kanser taramalarını yapmak üzere aile hekimliğine, toplum sağlığı merkezlerine veya KETEM'lerimize davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Halk Sağlığı Sokağı'na şeker ölçümü için gelen Hatice Çakır: “Allah razı olsun, bizlerle ilgileniyorlar. Benim astım ve bronşitim ile tansiyonum var. İşe giderken burada stantları gördüm, arkadaşları burada görünce bende test yaptırmak ve değerlerime baktırmak istedim. Tansiyonum ile şekerime baktılar. Baya bir zamandır tansiyonumu ve şekerimi ölçtürmüyordum. Benim için güzel oldu, Allah razı olsun, arkadaşlarda bizlerle ilgilendi. Şekerim biraz yüksek çıktı ama yürümüştüm, belki ondan falanda olabilir” diye konuştu.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3