“Ekip Moni” İkinci Kez Sahnede

Kastamonuda tiyatro oyunu için sahneye çıkan görme engelliler, performansları ile kahkahaya boğdukları vatandaşlardan dakikalarca alkış aldı.

Eklenme: 12 01 2023 Saat: 16:52

Kastamonu Görme Engelliler Derneğince oluşturulan “Ekip Moni” tiyatro ekibi tarafından, görme engelli Necati Korkmazer'in yazıp hazırladığı “Buzdağı” isimli tiyatro oyunu sahnelendi.

Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda sahnelenen tiyatro oyununu kent protokolü, vatandaşlar, şehit aileleri ve gaziler, huzurevi sakinleri ile özel bireyler ilgiyle izledi. Komedi türündeki tiyatro oyunuyla yeteneklerini 12 oyuncu, vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Görme engelli bireylerin toplumun her alanında yer alabileceğinin örneğini gördüklerini söyleyen Kastamonu Valisi Avni Çakır; “Bugün görme engelli vatandaşlarımızın geçen sene tiyatro etkinliğinde birincini, bu sene de ikincisini sergiledi. İzlediğim oyunda, arkası gelecek gibi oldu çok güzeldi. Biz Kastamonu'da hem valilik hem de diğer görevli kurumlarımız olsun her zaman için başta engellilerimiz olmak üzere bu anlamda desteğimiz her zaman olacaktır. Bu akşam güzel bir oyun izledik. Necati kardeşimizin bizzat yazıp düzenlenmesiyle gerçekleşti. İnşallah bu oyunların arkası gelecek hepsini yürekten tebrik ediyorum” dedi.

Geçen sene ilk oyunlarını gerçekleştirdiklerini söyleyen Görme Engeliler Derneği Başkanı Cahit Kuşoğlu da; “Geçen yıl yakılan bir kıvılcımla gösterimizi yaptık. Ben de şahsi olarak söylüyorum. Geçen yılki gösteride bir tereddüt vardı. Biz bunu yapabilir miyiz, acaba bu ilk ve son oyunumuz olur mu, tamam mı devam mı düşüncesi hep vardı. Programlardan sonra sizler çok beğeni ve saygı gösterdiniz. Biz de yaptığımız oyununun beğenildiğini görünce devam etmeye karar verdik. Bunun için çok çalıştık. Elimizden de geldiği şekilde devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Oyunun senaristliğini yapan görme engelli Necati Korkmazer ise, “Oyunumuzun ismi buzdağıdır. Buzdağı denilince benim açıkçası hep aklıma baba geliyor. Her evladın arzusu babasının gurur duyduğu bir evlat olabilmektir. Babamın gurur duyduğu bir evlat olabildim mi bilmiyorum ama lakin evlatlarımla gurur duyan bir babayım öncelikle. Babam halen yanımda ve başımızda Allah uzun ömür versin. Oyunumuzun tam tersi silaha özenme, tespihini her yerde gösterme. Babam bize hep böyle öğütler verirdi. Bizde bu oyunumuzda bunu dile getirmeye çalıştık. İzleyen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3