Portekiz Ve Polonya'da Kastamonu Kültürü

Kastamonuda girişimci sanatkar kadınlar, hayata geçirdikleri proje ile yörenin kültürel el sanatlarını, yemeklerini ve kültürünü Portekiz ve Polonyaya tanıtacak.

Eklenme: 19 01 2023 Saat: 16:58

Kastamonu'da 4 yıl önce kadınlar tarafından kurulan Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi, hayata geçirdiği projelerle hem kadınların gelirlerine katkı sağlıyor hem de Kastamonu'nun unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve el sanatlarını gün yüzüne çıkartıyor. Daha önce coğrafi işaretli taş baskı ürünlerinin tanıtımı ve satışını yapan kadınlar, Kastamonu'nun yöresel lezzeti ‘ekşili pilav'ı paketleyerek yurt dışına ulaştırdı.

Son olarak, Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi'nin “AB Dijital Sanatkar Kadınlar” projesi, Dışişleri Bakanlığı Ulusal Ajansı tarafından kabul edilerek 30 bin euro'luk hibe almaya hak kazandı. Proje çerçevesinde kadınlar, Kastamonu'nun el sanatları, yöresel yemekleri ve kültürünü Portekiz ve Polonya'ya tanıtacak. Proje çerçevesinde kadınlar, gelirlerine de katkı sağlayacak.

Proje ile ilgili bilgi veren Kastamonu Sanat Kadın Kooperatifi Başkanı Serpil Durgut, daha önce çok sayıda projeye imza attıklarını belirterek; “Portekiz ve Polonya'da el sanatlarımızı tanıtıp kadınlarımıza istihdam sağlayacağız” dedi.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3