EMLAKÇINIZ NEDEN ÖNEMLİ?

2000 yılından bu yana Gayrimenkul Alım-Satım sektöründe faaliyet gösteren Kandıra Yıldız Emlak ve Bulgurlu Gayrimenkul sahibi CengizYıldız, Genel Yayın Yönetmenimiz Hüseyin Karadeniz’e gayrimenkul alım-satım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi aktardı.

Eklenme: 20 01 2023 Saat: 16:37

İstanbul-Üsküdar/Bulgurlu ve Kandıra’da gayrimenkul ofisleri bulunan Hanönülü iş adamı Cengiz Yıldız, gayrimenkul alım-satım yapılırken özellikle tapuda geçmiş dönem borcu olup olmadığına bakılmalı. Tapu Takyidat Belgesi varsa, bu belgeyi mal sahibinden istemeliler. Belediyeden de borcu olmadığına dair Rayiç Değer Belgesi istenmeli, emlakçının aldığı paradan ziyade mal sahipleri ile görüşüp bire bir kaporayı kime veriyorum ve kimden mal alıyorum bakılmalı” dedi.

Yıldız, dikkatli olunmadığında aşağıda ki durumlarla karşılaşılması muhtemel olan baş ağrıtıcı sorunları şöyle sıraladı.

  • %30’lara varan yanlış fiyatlama ile zararına işlem yapılmakta

  • Tam tapu işlemi esnasında sürpriz şerhler icralar karşılaşmakta

  • Tapu dairesini yanıltmadan dolayı ciddi vergi cezaları ödenmekte

  • 5 yıl öncesi satışından dolayı büyük değer artış vergilerine maruz kalınmaktadır

Alışveriş yapılan kişinin bu sektördeki geçmişi, faaliyeti ve kimlerle çalıştığı çok çok önemli diyen Cengiz Yıldız, “İstanbul’un gayrimenkul sektörünün vazgeçilmez şehri olduğuna dikkati çekerim, İnsanlar büyükşehirlerden, 20 Milyona yakın nüfuslu İstanbul’dan bunalıyor. Anadolu’ya en yakın ulaşabileceği bir yerde yaşamak istiyor. Ondan dolayı Ağva-Şile Bölgesi doldu. İmar sıkıntısı var ve buraya da en yakın Kandıra bölgesi olduğu için orayı tercih ediyorlar. Bir de Kandıra Bölgesi’nin şöyle bir özelliği var, buranın yerli halkı sebze ve meyve sektöründe varlar, Batı Karadeniz’de Bolu’dan öteye hitap eden bir yer. Onun için çok temiz ve güler yüzlü bir halkı var” şeklinde konuştu.

Haber-İSTAMONU


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3