Kronospan’dan Modern Tesis Hazırlıları

Kastamonu ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Kronospan (SFC) Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kastamonu’da 40 bin metrekarelik kapalı alana, bacasız modern bir tesis kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Eklenme: 06 03 2023 Saat: 12:28

Toplamda 40 bin metrekare kapalı alana inşa edilecek konpak laminant tesis, mevcut Kronospan yatırım alanı sınırları içerisinde inşa ediliyor. İnşaatına başlanan tesisin ilk aşaması 2024 yılı sonunda faaliyete geçeceği, tam kapasite faaliyete geçmesinin ise 2025 yılı sonunu bulacağı söylendi. Tesis ilk aşamada 140, tam kapasite faaliyete geçtiğinde ise 220 yeni ek istihdamı bünyesinde barındıracağının altı çizildi.

Üretim holünün çatısında yaklaşık 40 bin metrekarelik alanda güneş enerjisi panelleri yapılacak. Bu sayede güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesinde önemli bir adım atılmış olacak. Tesisten herhangi bir atık söz konusu olmamakla birlikte, yeşil enerjinin kullanılacağı modern bir tesis Kastamonu’ya kazandırılacak.

ÜRÜNLERİN YÜZDE 80’İNİN YURTDIŞI’NA İHRAÇ OLMASI BEKLENİYOR

Konpak laminant tesiste üretilecek ürünlerin yüzde 80’inin Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’ya ihraç edilmesi hedefleniyor. Bu sayede ülkemiz ekonomisine de ciddi katkılar sağlanacak. Proje ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan yatırım teşvik belgesi başvurusu da kabul edildi.

Resmi Gazete’de de yayımlanan karara göre, Kronospan Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye verilen teşvik belgesi, Kastamonu merkez ilçedeki 1 milyar 507 milyon liralık yatırımı içeriyor, kağıt ve kartonun reçine ile lamine edilerek yapılan levhaların üretimini kapsıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, bir komisyon görevlendirerek, yatırım bütçesi, toplam istihdam ve ihracat hedefi göz önünde tutularak, Kastamonu’da inşa edilecek tesisi stratejik yatırımlar kapsamında değerlendirmesi bekleniyor.

(Emre Çevikoğlu)


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3