Kastamonu’ya Deprem Göçü

İstanbulda 600 binden fazla nüfusu olan Kastamonulular, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından memleketine geri dönüşlere başladı.

Eklenme: 11 03 2023 Saat: 14:59

Başta İstanbul olmak üzere deprem riski taşıyan illerden Kastamonu'ya yaşanan göç sebebiyle şu anda hem kiralık hem de satılık ev ya da arsa kalmadı, satılık ev ya da arsa fiyatları da iki kat arttı.

Kahramanmaraş merkez üslü depremlerin ardından deprem riski taşıyan illerden Kastamonu'ya yönelim başladı. 3. derece deprem bölgesi olan Kastamonu, Türkiye'nin deprem bakımından en güvenli kentleri arasında gösteriliyor.

Kastamonu'ya özellikle İstanbul, başta olmak üzere farklı şehirlerden vatandaşlar yerleşmeye başladı. İstanbul'a en fazla göç veren iller arasında yer alan Kastamonu'ya yaşanan depremlerin ardından göç eden vatandaşlar da geri dönmeye başladı. Kastamonu'nun hem köyleri hem ilçeleri hem de şehir merkezine yoğun dönüşlerin olması sebebiyle kentte kiralık ya da satılık arsa veya evler için büyük talep yaşanıyor. Emlak hareketliliğinin durma noktasına geldiği Kastamonu'da gayrimenkule yönelik talebinde artması sebebiyle fiyatlar iki kat arttı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kastamonu Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Ak, “Deprem açısından Kastamonu şu anda bir risk barındırmıyor. Kastamonu fay hattında değil, o yüzden güvenli illerden birisi. Kastamonu'ya özellikle İstanbul'dan yoğun talep var. İstanbul'da ihtimal bir depremden ötürü Kastamonu'da ikamet etmeyenler şehrimize dönmeye çalışıyorlar. Müstakil evler ya da arsalar arıyorlar. Gelenler de, 'en fazla 5 katlı evin var mı' diye soruyor. Yüksek katlı binalardan çekiniyorlar. Her gün bununla ilgili talepler alıyoruz. İnşallah bu süreç geçicidir. Halkımızın bu tedirginliği bir an önce biter. Ev talepleri fazla, kiralar çok fazla arttı. Bizler kiralık ya da satılık ev ya da arsa bulmakta zorluk çekiyoruz. Şu anda elimizde kiralık evimiz yok. Açıkçası satılık evimiz de yok" dedi.Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3