250 Yıldır Yaşatılan Meslek

Kastamonuda, 65 yaşındaki deri ustası, ailesi tarafından 250 yıldır kuşaktan kuşağa aktarılan deri ustalığını 5 metrekarelik dükkanında yaşatıyor.

Eklenme: 14 03 2023 Saat: 14:27

Kastamonu'da yaşayan 65 yaşındaki deri ustası Niyazi Conkar, 5 yaşında babasının dükkanında çırak olarak çalışarak öğrendiği deri işçiliğini yıllardır devam ettiriyor. Mesleğin ailedeki dördüncü kuşak temsilcisi olan Conkar, 5 metrekarelik dükkanında hem ayakkabı üretiyor hem de eskiyen deri ayakkabıları tamir ediyor. 60 yıldır ailesinden miras kalan mesleği ilk günkü aşkla yaşatan Conkar, deriden üretilen çeşitli ürünleri de tamir ediyor. Deri ustası Niyazi Conkar, 5 yaşında çırak olarak başladığı mesleğini yaşatmaya çalıştığını söyledi.

250 senedir ayakkabıcılık mesleğini icra ettiklerini belirten Conkar, "Dedelerimle beraber hesaplarsak 250 senedir bu işi icra ediyoruz. Babamın yanında genç yaşta işi öğrendiğim için bu meslekte bir zorluk görmedim. Tüm ustalarım, 'Sen iyi ustaların elinde büyüdün' diyorlar. Kastamonu'da ayakkabıcılık öldü. Şu anda benden başka imalat yapabilen ve sıfırdan ayakkabı dikebilen birisi yok. Kendi ayakkabılarımı kendim yaparım. Ayakkabıcılar da zaten bana ayakkabı satmıyor, ‘sattıklarımızı beğenmezsin sen git kendin yap' diyorlar. İnşallah bu mesleği ölene kadar sürdürmek istiyorum" diye konuştu. (iha)


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3