Abana’da, İglo Tarzı Evlerle Turizme Destek

Abana ilçesinde, ilçeye gelen Adana’lı bir aile tarafından ormanlık alana kurulan iglo tarzı çadır evlerle bölgeye çok sayıda turist gelmesi bekleniyor.

Eklenme: 01 04 2023 Saat: 12:00

Adana'da yaşayan Süer ailesi Kastamonulu gelinine ait Abana ilçesindeki Hacıveli Konağını restore ettirmek için ilçeye geldi. Süer ailesi, konağın restorasyonu sırasında Abana ilçesinin doğal güzellikleri karşısında hayran kalarak bir turizm projesi hayata geçirmeye karar verdi.

Türkiye'nin en büyük eko-turizm tesislerini kurmak için harekete geçen Süer ailesi, Abana Hacıveli Kanyonunda bulunan bölgede ormanlık alanda iglo tarzı çadır evler kurulumuna başladı. Hayata geçirilen projede sona gelindi. Çevre düzenleme çalışmalarının sürdüğü tesisin Nisan ayında hizmete açılması hedefleniyor.

Talebe göre projeyi geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Sedat Süer; “15 tane iglo tarzı çadırı ormanlık alana kurduk. Talep olursa da arttırabileceğimizi düşünüyoruz. Şu anda alt yapı, elektrik tesisatları, su tesisatları, içerisinin dizaynları gibi hepsi tamamlandı. Sadece yolların yapılmasını bekliyoruz. Bu projede Abana'da insanların hayatını değiştirecek. Abana'da tarım yok, hayvancılık yok, fabrika yok, hiçbir şey yok. Devletin maaşıyla geçinen insanlar var. Ama bundan sonra böyle olmayacak. Gelen misafirlerimiz aşağıya da inecekler. Abana ve Bozkurt'a gidecekler. Kastamonu'ya katma değeri çok yüksek olacak. Hem tanıtım anlamında hem de gelir anlamında insanlar içinde güzel olacak. Bizim burada ana felsefemiz para değil. Felsefemiz insanları bir nebze tebessüm oluşturmak. En büyük kazancımız bu olacak inşallah” şeklinde konuştu.

Süer, projenin ilçeyi kalkındıracağını ifade ederek, “Burayı kendi memleketimiz olarak görüyoruz. Adana ile Abana arasında bir harf var. Bir harf bizlerin hayatını değiştirdi, bizler de bu bölgenin hayatını değiştireceğiz. Abana Hacıveli Konağı, Türkiye’nin ilk okullarından. Sonra eğlence merkezi gibi kullanılmış ama biz, burayı aldık ve tarihi konağı kendi konseptimize uygun şekilde restore ettik. Hacıveli Konağının etrafında bir zepline oluşturacağız. Tepeden tepeye zepline ile gidip gelinebilecek. Sonsuzluk havuzumuz olacak, ferah bungalovlar ve çadır kampları olacak. Gelen misafirlerimizi keyifli bir vakit geçirebilecekleri ekonomik bir yer haline gelecek” ifadelerini kullandı.

 


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3