Kastamonu'ya 650 Milyonluk Sağlık Yatırımı

Kastamonu’da, 650 milyonTLlikyatırımla inşa edilen 250 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinde çalışmaların yüzde 16’sı tamamlandı.

Eklenme: 07 04 2023 Saat: 15:36

İnşaat çalışmaları devam eden hastanenin temelinde ise sismik izolatör sistemi kuruldu. Temelde kullanılan sistem ile hastanenin ihtimal depremlerden korunması hedefleniyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerde gündeme gelen sismik izolatör sistemi, 2024 yılı Ağustos ayında açılması planlanan hastanede de yer alacak.

Hastanedeki çalışmalarla ilgili bilgi veren Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksek Kutlu; “Sağlık Bakanlığı tarafından Kastamonu'da hayata geçirilen proje ile 650 milyon TL'ye ihalesi yapılan 250 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinde başlayan çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. 57 bin 448 metrekare kapalı alana sahip olacak ve yapımı 2 yıl sürecek olan fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinde fiziki çalışmaların yüzde 16'sı tamamlandı. İnşaat çalışmalarının tamamlanması hastanede 143 metrekarelik acil servis ve bir CPR odası, 1 adet MR odası, 2 röntgen odası ve 1 kemik dansimetre odası bulunacak. Hastane, elektro terapi üniteleri ile erkek ve kadınlar ayrı olmak üzere aynı anda toplamda 36 hastaya hizmet verebilecek. Ayrıca hastanede, mekanoterapi, uzay terapisi, ozon tedavisi ve akupunktur tedavi odaları da bulunacak” şeklinde konuştu.

Deprem izolatörleri sayesinde hastanenin ihtimal depremde hasar almasının engellendiğini belirterek; “Yüklenici firmanın temsilcileri biraz önce bizleri bilgilendirdi. Hastaneler, normal yapılardan çok daha güçlü demir ve beton donatılar kullanılarak yapılıyor. Depreme dayanıklı oluyor. Bunun için değişik teknikler kullanılıyor. Hastanemizde de izolatör sistemi kullanılmasını Sağlık Bakanlığımız tercih etti. Deprem izolatörü sayesinde aldığımız bilgilere göre deprem esnasında esnemesi daha rahat olacağından ötürü binanın duvarlarında çatlak ya da farklı şekilde zarar görmesi engellenmiş olacak. Hastane olduğu için binamız depremden sonra hızlı bir şekilde giriş sağlanabilecek yani hizmetine devam edebilecek. İnşallah tabii ki rabbim böyle bir afeti bizlere göstermez” ifadelerini kullandı.

Hastanenin inşaatının hızla devam ettiğini söyleyen Kutlu, “İnşaatı gayet güzel ve hızlı gidiyor. Bizler de takip ediyoruz. Normalde ihale süreci 700 gündür. Yani yaklaşık 2 yıldır. 2024 yılının Ağustos ayında hastanemizi bitirmeyi planlıyoruz. Hatta böyle hızlı giderse daha öncesinden de bitirebiliriz” diye konuştu.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3