Güllaç İçin, Coğrafi İşaret Belgesi Çalışmaları

Kastamonu Kalkınma Derneği Başkanı Turgay Civelekoğlu, güllaç tatlısının coğrafi işaret belgesi ile tescillenmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Eklenme: 12 04 2023 Saat: 16:26

Kastamonu Kalkınma Derneği (KAL-DER) Başkanı Turgay Civelekoğlu, Ramazan ayında sofraların vazgeçilmez tatlılarından olan güllacın Kastamonu'ya özgü bir tatlı olduğunu belirterek, coğrafi işaret tescil belgesi almak için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Güllaç tatlısı hakkında bilgilendirmede bulunan Civelekoğlu, “Arif Bilgin Osmanlı Saray Mutfağı kaynağına göre, güllaç saraya ilk kez 1489'da girmiş bulunmaktadır. Kastamonulu Ali Usta'nın elinde kalan kuru yufkaları, saray görevlilerin Kastamonu gezisi sırasında şekerli sütle ıslatıp, ikram etmesiyle Osmanlı Sarayı'na girmiş ve güllaç sarayın gözdesi olmuştur. Ali Usta bir ferman ile saraya getirilmiş ve tatlıcı başı yapılmıştır. Osmanlı sarayının sofralarından eksik edilmeyen güllaç tatlısının yaprakları Osmanlı döneminde kömür ocaklarında sac tavalarda yapılmıştır. Kamıştan yapılan sırt küfeleriyle paşa konaklarına taşınmıştır. Bazı kaynaklarda da Kanuni Sultan Süleyman'ın çocukları için düzenlediği sünnet düğünlerinde ikram ettiğine de yer verilmiştir” dedi.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3