Botanik Park İçin Çalışmalar Başlayacak

Belediye çalışmalarını yerinde inceleyen Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, Tosya Belediyesi tarafından kurulan dış mekan süs bitkilerinin yetiştirildiği serada incelemelerde bulunarak, proje bittiğinde mini bir botanik park ortaya çıkacağını söyledi.

Eklenme: 06 05 2023 Saat: 13:48

Tosya ilçesinde Üçolukları mevkiinde projesi tamamlanan ve yapım çalışmasına başlanacak olan Tosya Botanik Parkı'nda kullanılacak olan 16 çeşit dış mekan süs bitkisinin Belediye serasında yetiştirildiğini belirten Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, hedeflerinin yemyeşil bir Tosya olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz süreçte Tosya Belediyesi'ne ait serada başlatılan kapasite artırım çalışmaları neticesinde iç ve dış mekân süs bitkilerinin daha fazla üretilmesi için gerekli ortamlar sağlandığını belirten Başkan Kavaklıgil; “Şehrimizin güzelliğine güzellik katacak birimimiz daha kompleks bir hal aldı. Gelinen noktada 4 mevsim boyunca hava şartlarına uygun süs bitkilerinin yetiştirilmesi için tüm şartlar sağlanarak üretim sayısı artırıldı ve bahar çiçeği olan 40 bin hercai menekşe sahada yerini aldı. Yaz mevsimi boyunca yine yeşil alanlarımızı renklendirecek 50 bin kadife, 30 bin petunya, 30 bin şeker begonya ve 5 bin dahlia (Yıldız çiçeği) çiçeği ise hazır. Bununla birlikte yine seramızda yıl boyunca aralıksız bir şekilde çok yıllık dış mekan süs bitkilerinin köklendirilmesi ise devam ediyor.”

Başkan Kavaklıgil; “Tosya Belediye Başkanlığı olarak en önemli projelerimizden biri ise şehir merkezimize en yakın Üç Oluklar Mesire Alanının genişletilerek siz değerli hemşerilerimizin hizmetine sunulması. Şu anda projeleri tamamlanan ve inşallah kısa sürede yapım çalışmalarına başlayacağımız proje bittiğinde mini bir botanik park görüntüsü ortaya çıkacak. Projede kullanılmak üzere 16 farklı çeşit dış mekan ağaç ve çalı tipi süs bitkileri olan berberis, taflan, gilaburu, çınar, leylak, lavadin, aura, limon selvi, mazı, ateş dikeni, yeşil leylandi, mavi leylandi, mavi ladin, beyaz kuş, Japon eriği ve fıstık çamı ağaçları ise yine seramız tarafından hazırlandı” diye konuştu.

 


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3