Yıldırım, Kastamonu’ya Geldi

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, 81 İl 81 Kızılay Anaokulu Projesi çerçevesinde bir dizi programa katılmak için Kastamonu’ya geldi.

Eklenme: 16 09 2023 Saat: 09:20

İlk olarak Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi ve AK Parti Kastamonu İl Başkanlığını ziyaret eden Yıldırım, daha sonra Türk Kızılay’ın "81 İl 81 Kızılay Anaokulu Projesi" çerçevesinde Kastamonu il merkezinde eşi Semiha Yıldırım’ın himayesinde inşa edilen Safizer-Mehmet Karaman Kızılay Anaokulu’nun açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Yıldırım; “20 milyon öğrencimiz hafta başında ders başı yaptı. ‘20 milyon’ deyip geçmeyelim. Dünyadaki devletlerin 70’inden daha fazla nüfusa sahip. Genç bir ülkeyiz, genç insanların var olduğu bir ülkeyiz. Bu da bizim zenginliğimiz. Hedefimiz, amacımız, önceliğimiz yavrularımızı en güzel şekilde yetiştirmek. Bir seneyi hedefliyorsanız tohum ekin, 10 seneyi hedefliyorsanız ağaç dikin, 100 yılları hedefliyorsanız insan yetiştirin. Çinliler bu atasözüyle insanlarına nasihat etmişler. Son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde eğitimde hem altyapının, hem üst yapının geliştirilmesi için çok ciddi adımlar atıldı. Derslik sayısını yüzde 100’ün üzerinde arttırdık. Öğretmen sayısını 500 binden bir milyon 200 bine çıkardık. Öğrencilik yıllarımızda 3 ayda kitaplarımızı tamamlayamazdık. Fakat bugün öyle değil, tam 20 milyon öğrenciye yetecek, tam 170 milyon ders kitabı okullar açılmadan okullarda hazırdı. Ayrıca Ekim ayı içerisinde de 200 milyon yardımcı ders kitabı daha yine okullara gönderilecek” dedi.

Yıldırım; “Kızılay, bizim bir buçuk asırdan beri bizim yardım bayrağımızı dalgalandıran tarihi bir kuruluş. Onun bayrağını dalgalandıran, adını taşıyan bir ilim, irfan yuvasını açılışını yapıyoruz. Okullarımızı yapmaya devam edeceğiz. Hayırseverlerimizin de desteklerini bekliyoruz. Aile olarak bizde; 81 İl 81 Kızılay Anaokulu Projesi’nin tamamlaması içinde gayret ediyoruz.”

Yeni açılan anaokulunun hayırlı olmasını dileyen Vali Meftun Dallı ise, “Kastamonu’muzda 367 okulumuzdaki 3 bin 152 sınıfta 4 bin 736 öğretmenimiz ve 56 bin 854 öğrencimizle 2023-2024 eğitim-öğretim yılına başladık. Anaokuluna devam eden öğrenci sayısı ilimiz genelinde 5 bin 132, merkez ilçemizde 2 bin 869’dur. Anaokullarımızda, bu okulumuz da dahil olmak üzere sınıf başına düşen öğrenci sayımız şu an itibarıyla 19’dur. İl genelinde bütün okullarımızda sınıf başına düşen öğrenci sayısı ise 17,75’tir” şeklinde konuştu.

2016 yılından bugüne 60 Kızılay anaokulunun açılışını yaptıklarını söyleyen Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz da, “Bugün 81 İl 81 Kızılay Anaokulu Projesi çerçevesinde bir anaokulunu daha tamamlamanın gururu içerisindeyiz. Bizler inşallah bu toplum hareketi olarak gördüğümüz iyilik duygusunu çocuklarımıza aşılamanın da ayrıca bir gururunu yaşayacağız. 2016 yılından bugüne kadar 60 anaokulumuz bitmiş ve devredilmiş. Bu okullarda 9 bin 600 öğrencimiz eğitim görüyor. Okulların içerisine girip baktığınızda inanılmaz güzel, parıldayan gözlerle bakan, birbirleriyle arkadaş olmuş ve bulundukları yeri seven çocuklar görüyorsunuz. Anlıyorsunuz ki bu çocuklar okula başladıklarında gerçekten hem başarılı olacaklar ama başarılı olmanın ötesinde bence büyüdüklerinde, ’Biz Kızılay Anaokulu’nda okumuştuk’ diyecekler” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise, “Yavrularımız adına bu gelecek dünya tasavvurunu onlara aktarmamız lazım. Çocuklarda özellikle kişiliğin gelişimi ilk birkaç yaşta. Sonra ilkokul dönemine kadar küçük rötuşlar oluyor. Dolayısıyla onların yetişme tarzı çok önemli. Çünkü hedef Türkiye yüzyılıyken, çocuklarımızı da bu yüzyılla uyumlu bir şekilde mutlaka hazırlamalıyız. Dolayısıyla da bu anlamda da anaokulları çok önemli. Türkiye’de bir ilk olarak Oyuncak Kütüphanesi açtık. Oraya artık oynamadıkları oyuncaklarını bağışlasınlar ve başka çocuklar faydalansın diye. Bizim geleneksel oyunlarımızı adapte edip, çocuklarımızı geleceğe hazırlamak lazım” dedi.

Safizer-Mehmet Karaman Kızılay Anaokulu’nun yapımına destek veren hayırsever Seda Yıldırım da bir ana sınıfını daha öğrencilere kazandırmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Bekir Derin tarafından dua edildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Yıldırım, ailesi ve diğer protokol üyeleri anaokulunu gezerek fidan dikti. Törene Kastamonu Milletvekilleri Halil Uluay ve Serap Ekmekci de katıldı.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3