Ağaçlandırma Çalışmalarında Avrupa’da Birinci

Kastamonu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Sürdürülebilir Bioekonomiye Geçişte Ormancılık ve Oduna Dayalı Sanayi Sektörünün Geleceği toplantısının açılışına katılan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı; “Türkiye’nin ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci Dünya’da ise dördüncü” dedi.

Eklenme: 21 09 2023 Saat: 16:57

Birleşmiş Milletler’den temsilciler ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Yumaklı, ormanlar ve orman sektörü ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Düzenlenen toplantının dünya için önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Yumaklı, yüzde yaklaşık 67’si ormanlarla kaplı olan bir il olan Kastamonu’da toplantının düzenlenmesinin bir rastlantı olmadığını belirterek; “Ormanları sadece elbette bir sanayi girdisi olarak düşünmüyoruz. Bir veri var, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 25’i barınmak, geçinmek ve yiyecek temin etmek için ormana bağlı yaşamak durumunda. Yine dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ını ısınmak ve yemek ihtiyacını gidermek için yakacak olarak odun kullanmakta. Dünyada yine böyle bir istatistik var, 60 milyondan fazla insan da orman endüstrisinde istihdam edilerek geçimini sağlamaktadır. Dolayısıyla sürdürülebilir orman yönetimi, bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemiz için de son derece önemli ve kıymetli bir başlıktır” dedi.

 

Ağaçların zararlılardan korunması için önemli çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Yumaklı, “Ağaç zararlıları ve hastalıkları ormanlık alanlara, yangınlardan beş kat daha fazla zarar veriyor. O yüzden Orman Genel Müdürlüğü teşkilatı, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın diğer birimleriyle beraber yaklaşık 50 türdeki zararlıya karşı mücadele etmektedir. Yaklaşık 54 üretim istasyonunda 8 farklı türde 650 bin faydalı organizma üretilerek ormanlarımıza salınmaktadır” diye konuştu.

Orman Kaynakları Değerlendirmesi Raporu'nda Türkiye’nin ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci Dünya’da ise dördüncü olduğuna dikkati çeken Bakan Yumaklı; “Bundan gurur duymamız gerekir. Dünyadaki dördüncü sıradan üst sıralara çıkarmak da bizim ayrıca diğer bir hedefimiz. Ben bu gururu yaşattığı için çok kıymetli orman teşkilatındaki arkadaşlarıma ve buna ilgi gösteren vatandaşlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Ülkemizin ormancılık faaliyetlerinin yanı sıra, planlı, disiplinli ve tecrübeli bir teşkilatla dünyanın gıpta ile baktığı işlere imza atmakta elbette bizim gurur duyduğumuz diğer bir husus” diyen Bakan Yumaklı, “Başarılarının devamını kılmak için dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmenin son derece önemli olduğunu biliyoruz. Buna ilişkin burada, Birleşik Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü katılımcıları da birtakım raporlara atıf yaparak belirttiler. 3 gün sürecek çok önemli bir toplantının startını vererek bu sektöre çok önemli de bir kaynak olacaktır, bütün dünya için. Çünkü Türkiye gibi çok önemli bir orman sektörünün olduğu ülkeden yapılmış olacak. Dolayısıyla bu üç gün dünya ormancılığıyla alakalı çalışmaların konuşulacağı bir platform olacak. Ortak olduğumuz anlaşmalar çerçevesinde gündeme gelecek konular değerlendirilecek. Orman endüstrisini fırsatları konuşulacak. Önümüzdeki yıllarda orman sanayinin ihtiyaç duyacağı ham madde projesinin belirlenecek ve yine Türkiye'nin ve dünyanın ormancılık sektörünün geleceğine dair konular konuşulmuş olacak” dedi.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3