İstikbalden İstiklale Geleceğe Emin Adımlarla

Kastamonu Kadın Derneği (KAST-KADER) tarafından, Cumhuriyetin 100. Yılı için düzenlenen programda konuşan Kastamonu Kadın Derneği Başkanı Emine Çelik; “KAST-KADER olarak İstikbalden İstiklale, geleceğe emin adımlarla yürüyerek genç kızların eğitimine, geleneksel değerlerin yaşatılmasına üstün çaba gösteriyoruz” dedi.

Eklenme: 24 10 2023 Saat: 16:19

Kastamonu Kadın Derneği olarak Cumhuriyet'in 100. Yılında, İstiklalden İstikbale mücadele eden 100 yıllık kadın hikayelerinin anlatıldığı program 21 Ekim Cumartesi günü İstanbul Merter Polis Evi’nde sabah 09.30'da düzenlendi.

Program açılış konuşmasını yapan KAST-KADER Başkanı Emine Çelik;"100 yıl önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kurulan Cumhuriyetimiz kadın erkek yaşlı çocuk herkesin azim, kararlılık ve özgürlük arayışının ifadesidir. Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değil bir vizyondur. Vizyon belirleyebilmek ilham alabilecek değerleri göz önünde bulundurmayı ve özgün olmayı gerektirir" dedi.

Çelik, 2015 yılında Türkiye'nin ilk hemşeri kadın derneği Kastamonu Kadın Derneğini kurarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinden, Anadolu kadının milli mücadeledeki özverisinden ilham aldıklarını söyleyerek; “Bu asil, cesur ve onurlu duruşu ile Kastamonu kadını, ilk kadın mitingine vesile olmuş, öncü olmuş ve bir ilkin daha bu şehirde mimarı olmuştur. Geçmişin izlerinin verdiği esinlenme Cumhuriyet kadınları olarak geleceğe iz bırakmayı da gerektiriyordu…”

Kastamonu Kadın Derneği olarak İstikbalden İstiklale, geleceğe emin adımlarla yürüyerek genç kızların eğitimine, geleneksel değerlerin yaşatılmasına üstün çaba gösterdiklerini belirten Çelik; “Ne Mutlu Türk, Anadolu ve Kastamonu kadınıyım diyebilene. Ne mutlu hayatı boşuna yaşamayanlara, başka hayatlara dokunanlara” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Kadın ağırlıklı protokol ve STK mensuplarının katıldığı programda, Filistin'de, Gazze'de hunharca yapılan insanlık ötesi çocukları kadınları katledenler ve İsrail kınandı.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3