YÜZDE 15 DEVLET KATKISI EKLENMELİ

Asgari ücretin 17 bin 2 TL olarak belirlenmesi sonrası açıklama yapan, Kıbrıs Ticaret Odası (KTTO) Başkan Vekili, Kastamonulu hemşerimiz Ramazan Gündoğdu, vergilerle 30 bin TL’nin üzerine çıkabilecek asgari ücret maliyetinin kayıt dışılığı artıracağı uyarısında bulundu.

Eklenme: 23 01 2024 Saat: 13:14

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Ramazan Gündoğdu, asgari ücret belirlenirken özellikle küçük işletmelerde sigorta prim desteğine ilave olarak devletin yüzde 10-15 civarında bir katkı koymasını istediklerini söyledi. Asgari ücretin vergilerle birlikte 30 bin TL’yi geçeceğinin öngörüldüğünü belirten Gündoğdu, “Ancak yeterli olacak mı, yine olmayacak. Bunu ödeyebilen işveren olacak mı, o da olmayacak. Sıkıntı büyüktür” ifadelerini kullandı.

KAYIT DIŞI ÇALIŞMA DAHA DA ARTAR

“Biz asgari ücretin konuşulan miktarlarına itiraz etmiyoruz. Ancak, az işçi çalıştıran işletmelerde asgari ücretin yüzde 10-15’inin hükümet tarafından karşılanmasını istiyoruz” diyen Gündoğdu şöyle devam etti: “Aksi halde bunlar, kayıt dışı ekonomiye kayacak. Polislerin tutukladığı insanlara bakın. 5-6 yıldır burada kaçak olarak yaşayanlar var. Bu insanlar bu süre zarfında burada boş mu durdu? Kayıt dışılığın boyutu bugün bile böyleyken yeni asgari ücret artışıyla çok daha fazla olabilir."

Haber-İSTAMONU

 


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3