YAYLA KIŞ FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

Araç ilçesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kastamonu Araç Yayla Kış Festivali sona erdi. Araç Kaymakamlığı ile Kastamonu Üniversitesi ve Araç Belediye Başkanlığı tarafından Gölcük ve Fındıklı yaylalarında düzenlenen festival renkli görüntüler oluşturdu. Kar yağışı altında gerçekleştirilen festivalde Türkiye’nin dört bir tarafından gelen binlerce ziyaretçi çeşitli yarışlarda eğlendi.

Eklenme: 30 01 2024 Saat: 16:56

Sabahın ilk saatlerinden itibaren çok sayıda vatandaş, araçlarıyla festival alanına hareket etti. Araç Belediye Başkanlığı ile Kastamonu Belediye Başkanlığı, festival alanına ücretsiz ring turlar düzenledi. Yiyecek ve içecek ünitelerinin de yer aldığı festival alanında ilk olarak Vali Yardımcısı Çetin Kılınç, Araç Kaymakamı Emin Cevat Tutar, Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alptekin Sökmen ve festival koordinatörü Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal tarafından festival ateşi yakıldı.

Ardından Araç Belediyesi Halk Oyunları ekibi Sepetçioğlu oyununu sergiledi. Davul-zurnaların da yer aldığı festivalde çeşitli yarışmalar düzenlendi. Festival çerçevesinde off-road araçları gösteri yaptı. "DJ" performanslarıyla festivale katılan davetliler çiftetelli oynayarak ve halay çekerek eğlendi. Festival çerçevesinde Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından kardan yapılan çeşitli iglo ve sanat eserleri vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Festival boyunca meşale yürüyüşü, müzik ve eğlence, Kayak Milli Takımı gösterisi ve dağcılık faaliyetleri de gerçekleştirildi.

“KASTAMONU, TURİZMDEKİ POTANSİYELİNİ BİR TÜRLÜ DEĞERLENDİREMİYOR”

Kastamonu’nun önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Vali Yardımcısı Çetin Kılınç, “Baktığımız zaman kış turizminden deniz turizmine kadar, tarihi, tabiat ve inanç turizmine kadar büyük bir potansiyeli var. Fakat bu potansiyelini değerlendirebilmiş değil. Bu tür festivaller bu açıdan önemli. Bir memleketin marka haline gelebilmesi için bu imkanların mutlaka değerlendirilmesi lazım, bu yüzden Araç Yayla Kış Festivalini önemsiyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

"FESTİVAL GELENEKSEL HALE GELECEK"

Festivalin her geçen yıl daha çok ilgi görmeye başladığını kaydeden Araç Kaymakamı Emin Cevat Tutar, “ Festival geleneksel hale gelecek, belki de ulusal ve uluslararası çapta daha güzel festival olacak. Araçımızın tanıtılması gereken bir sürü yaylası, bir sürü doğa harikası değerleri var, ilçemizi büyütmek ve tanıtmak için bu tür organizasyonlara ve programlara ihtiyaç duyuyoruz” diye konuştu.

Araç Kış Festivali’nin üçüncüsünü düzenlemekten duydukları memnuniyeti ifade eden Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya da, “Artık geleneksel hale geldi diyebiliriz. Bu etkinliği de başarıyla sonuçlandırdıktan sonra önümüzdeki yıl daha kalabalık, daha güçlü bir şekilde bu etkinliği yapacağımıza inancım sonsuz. Kastamonu Üniversitesi tarafından çeşitli iglolar hazırlandı. Etkinliğimizin ve eğlencemizin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.


Whatsapp

Yorumlar

İLGİLİ

1 2 3